ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЯ ДОКТОРА ІСТОРИЧНИХ НАУК БОГДАНА ПРИЩЕПИ "ДАВНЯ ІСТОРІЯ ДОРОГОБУЖА, ВІДКРИТА АРХЕОЛОГАМИ"

15 серпня 2024

15 серпня 2024 року за ініціативи Рівненського обласного краєзнавчого музею  з нагоди 940-річчя з часу першої писемної згадки про Дорогобуж відбулася онлайн-лекція доктора історичних наук Богдана Прищепи «Давня історія Дорогобужа, відкрита археологами». Організаторами заходу стали т.в.о. завідувача відділу давньої історії та середніх віків Віта Коцюбайло та завідувачка сектору впровадження цифрових технологій Ольга Морозова.

Дорогобуж – це давньоруське літописне місто, яке відігравало важливу роль у політичному та економічному житті Київської Русі. Особливо бурхливим для Дорогобужа було XII століття, коли місто стало ареною міжусобної княжої боротьби.

Дослідження давньоруського міста проводились археологічною експедицією РОКМ з 1970 р. під керівництвом Юзефа Нікольченка, а з 1982 року – під керівництвом Богдана Прищепи. За 15 польових сезонів якого було відкрито 1930 кв. м площі середньовічного міста в межах городища і посаду. На основі археологічних досліджень було видано дві монографії.

Розпочала захід т.в.о. завідувача відділу давньої історії та середніх віків Віта Коцюбайло. До слова був запрошений директор РОКМ Олександр Булига, який привітав Богдана Анатолійовича з минулим днем народження та побажав успіхів на археологічній ниві та у професійній роботі.

Лекція Богдана Анатолійовича про Дорогобуж охопила усі аспекти, пов’язані з першими згадками про місто, його історією, географічним положенням, першими дослідженнями, археологічними експедиціями та фінансуванням. Зокрема, пан Богдан зазначив, що найдавнішою літописною згадкою про Дорогобуж є запис від 1084 р., а перші розкопки на городищі провів Вітольд Ауліх у 1968 р.

Під час лекції були продемонстровані різні знахідки з Дорогобужу, серед яких скарб срібних прикрас XII – першої половини XIII ст., шолом XIII ст., меч XI ст., князівська печатка другої половини XI – першої половини XII ст., грошові гривні чернігівського типу тощо. Слухачі лекції могли ознайомитися з різноманітними археологічними планами жител та різних будівель X – XIII ст. та фотокартками з експедицій XX ст. Окремо була згадана одна з найдавніших ікон України – Ікона Богородиці Одигітрії  другої половини XIII ст. з Успенської церкви поряд з Дорогобужем.

Завершився захід питаннями до лектора та спільною дискусією учасників лекції.