МАЙСТЕР-КЛАС ПОЛЬСЬКОГО КІНОРЕЖИСЕРА ТА ПРОДЮСЕРА ЄЖИ ЗАЛЄВСЬКОГО: «ДОКУМЕНТАЛІСТИКА В ЧАСИ ВІЙНИ»

29 листопада 2023

29 листопада 2023 року у залі Рівненського обласного краєзнавчого музею відбувся майстер-клас польського кінорежисера, продюсера, журналіста та визнаного фахівця в галузі кіно Єжи Залєвського на тему «Документалістика в часи війни». Подія стала можливою за підтримки товариства «W Trosce o Dom Ojczysty» (Центр Анни Валентинович), Незалежної Медіа Профспілки України та Центру цифрової історії. Співорганізатором також виступив краєзнавчий музей.

Привітавши усіх присутніх, директор РОКМ Олександр Булига передав слово пану Єжи, який розпочав захід із представлення Центру Анни Валентинович. Кінорежисер та працівниця Центру розповіли учасникам майстер-класу про значення постаті Анни Валентинович у Польщі, про її великий вплив на хід історії в кінці XX ст. та про загибель у 2010 році в авіакатастрофі під Смоленськом. За походженням пані Анна була українкою, яка народилася на Рівненщині, що у свій час стало великим подивом і для поляків, і для її родини зокрема. Пан Єжи продемонстрував документальні кадри возз’єднання синів Анна Валентинович з українськими родичами де вони дізнаються про справжнє походження своєї матері.

Взаємне незнання історії, як сказав кінорежисер, і стало причиною відкриття Центру Анни Валентинович, мета якого – спільна робота поляків та українців у вивченні обох культур.

Своїм баченням сучасної російсько-української війни пан Залєвський поділився через документальну зйомку прощання з загиблими 14 березня 2022 року в Антополі жителями Рівненщини та через кадри руйнацій деокупованих міст України – Ірпіня, Бучі та Чернігова. Відеоряд візуалізував різні форми документації, у тому числі через емоційне сприйняття автора.

Ще один вид фіксування історичної пам’яті пан Єжи проілюстрував через фрагменти своєї художньої кінострічки «Історія Рою» (2016 рік випуску), де розповідається історія про так званих «проклятих солдат» польського антикомуністичного підпілля. Усі події фільму – є достовірними, але сприйняття підпільників у Польщі досі залишається неоднозначним, про що свідчать відгуки на стрічку.

Кінорежисер завершив свій майстер-клас словами про те, що українці та поляки мають схожу історію та спільного ворога, який досі не подоланий. Гості заходу подякували пану Єжи та перекладачу з польської на українську Антону Шинкаруку, доценту кафедри менеджменту та публічного врядування НУВГП

В кінці майстер-клас відкрив унікальну можливість долучитися до дискусії про роль документалістики у військовий період та способи вираження справжніх історій через кіно.