НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ «МУЗЕЙНА ЕКСПОЗИЦІЯ - АКТУАЛЬНІ ВИКЛИКИ СУЧАСНОСТІ. ПОЄДНАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ТА ТРАДИЦІЙНИХ ФОРМ РОБОТИ»

6 жовтня 2023

6 жовтня 2023 р. у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулася щорічна наукова конференція «Музейна експозиція – актуальні виклики сучасності. Поєднання інноваційних та традиційних форм роботи».

У ній взяли участь дослідники з різних регіонів України: понад 50 науковців з Рівненщини, Тернопільщини, Львівщини, Хмельниччини, Волинської та Житомирської областей, Черкащини та Чернігівщини, м. Київ, м. Запоріжжя, м. Харків, м. Дніпро, м. Полтава, м. Маріуполь.

Розпочалась робота конференції загальнонаціональною хвилиною мовчання за співвітчизниками, що загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

З вітальним словом виступив директор музею О. Булига. Він відмітив, що географія учасників конференції з кожним роком все ширшає, а сама подія стає відомою не лише в нашому регіоні, а й далеко за його межами.

Любов Романюк, очільниця управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації, традиційно відкрила роботу наукової конференції, побажавши всім плідної продуктивної роботи. Любов Володимирівна зазначила, що на таких заходах, де збираються люди, що бережуть нашу культурну спадщину, обмінюються думками, напрацюваннями –  все породжує істину, яка постає в музейних сучасних екcпозиціях.

Перед початком прослуховування доповідей прозвучали щирі вітання Ю.М.Нікольченку, учаснику сьогоднішньої конференції, колишньому працівнику музею, доценту кафедри культурології Маріупольського державного університету (м. Київ), Заслуженому працівнику культури України за призначену довічно стипендію Кабінету Міністрів України за видатні звершення у сфері вищої освіти.

Робота наукової конференції охопила наступні напрямки роботи:

- сучасні практики проєктування музейної експозиції;

- підходи та рішення в організації експозиційних завдань;

- предметно-експозиційний ряд – провідна форма музейної комунікації;

- експозиція як предметно-просторове середовище;

- особлива система «знаків та символів», яка уможливлює комбінацію музейних предметів;

- художній стиль експозиційних творів;

- емоційно-образна побудова експозиції;

- театралізоване, сюжетно-драматургійне вирішення експозиційного простору;

- формоутворення і стилістика музейної експозиції;

- сучасний технічний та дизайнерський рівень музейної експозиції;

- системи природного і штучного освітлення, автоматичні режими;

- інтерактивності експозиції ХХІ століття;

- експозиційний образ як творець образу минулого;

- мілітарна історія та її місце у музейному просторі;

- фізична доступність музейної експозиції.

Після виступів та обговорень Олександр Булига подякував усім за плідну працю і висловив сподівання, що наступна конференція-2024 буде проведена вже під мирним небом України.

Щиру вдячність висловив Олександр Степанович І. Тимцю, директору Історико-краєзнавчого музею м. Винники  за несподіваний, але дуже корисний подарунок  від Центру допомоги мистецтва України в Німеччині за сприяння Міністерства закордонних справ Німеччини та ГО «Західно-українська спілка музеїв» – сучасний ноутбук для музейної роботи.

Захід проходив у форматі офлайн та онлайн на платформі ZOOM.

У другій половині дня учасникам заходу була організована краєзнавчо-історична поїздка в с. Дібрівка Великоомелянської громади.

 

Тетяна Каук - ст. науковий співробітник відділу маркетингу, розвитку та комунікацій Рівненського обласного краєзнавчого музею