Панельна дискусія «Музей у війні. Модель виживання».
5 жовтня 2023 р. в Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбувся завершальний день проекту Memory Savers UA , створений задля підтримки музеїв України в умовах війни. Метою цього проекту було привернути увагу до технічного забезпечення музеїв, навчання фахівців, оцифровування каталогів музейних фондів за допомогою порталу MuseumDigital. Також окрема увага була приділена залученню молоді до практичної роботи з цифровими
фондами та музейними колекціями, проведеннями навчальних таборів.
Проєкт реалізувала громадська спілка Центр цифрової історії / Center pf Digital History за підтримки Фонду "Пам'ять, відповідальність та майбутнє" EVZ Foundation у співпраці з міжнародною ініціативою Saving Ukrainian Cultural Heritage Online.
Учасників всеукраїнського заходу з експозицією музею знайомили директор Олександр Булига та завсектором мистецтв РОКМ Тетяна Міненко. Вони закцентували увагу гостей на найцінніших експонатах і колекціях, якими пишається музей, хоча у зв'язку з воєнним станом не все виставлене в експозиції.
З програмою Панельної дискусії «Музей у війні. Модель виживання» познайомила учасників Тетяна Самонюк- заступниця директора з розвитку та впровадження цифрових технологій.
Очільники трьох музеїв України розповіли про роботу своїх музеїв в перші дні повномасштабної війни, поділилися своїм досвідом виживання.
Людмила Міщенко, директорка Охтирського міського краєзнавчого музею, згадала що переживала в ті години, дні, коли, коли музей опинився на лінії вогню, адже місто розташоване за 40 км від кордону з росією. Розповіла як рятували, пакували, евакуйовували найцінніше. Зараз музей законсервовано, але в підвалі-сховищі облаштували «Мистецький простір». Почули учасники зібрання про те, чим зараз займаються їхні працівники, як відроджують зруйнований музей.
Тетяна Зоць, директорка Прилуцького краєзнавчого музею імені В.І.Маслова, запропонувала присутнім презентацію про музей, поділилася своїм досвідом збереження музейних цінностей – як знімали скло, експонати, пакували все найцінніше, ховали техніку, адже місто було оточене з усіх боків. Пані Тетяна висловила глибоку вдячніть усім, хто відгукнувся тоді з допомогою. Вона підкреслила, що хоча вікна музею забиті, але двері – відкриті для усіх бажаючих потрапити до них.
Ольга Сошнікова, директорка Харківського історичного музею ім. М.Ф. Сумцова повідала про роботу свого музею під час війни, коли життя і праця в музеї поділилися на мирний і воєнний час. Пані Ольга з любов'ю розповіла про славне місто-мільйонник, що розташоване за 52 км від кордону, як непросто виживати їм весь цей час, адже обстріли в місті майже не припиняються. Директорка згадувала як вони рятували і рятують зараз свої реліквії, а також допомагають іншим музеям.
Наостанок, Олег Романчук – учений секретар РОКМ, згадав, як жив і працював Рівненський краєзнавчий музей у перші дні війни, як колектив знімав, пакував цінні музейні експонати.
Виступи усіх спікерів підкреслили ще раз, що сила наша у єднанні, допомозі один одному та вірі в перемогу України.