В МУЗЕЇ ПРОЙШЛИ ЩОРІЧНІ НАУКОВІ ЧИТАННЯ ІМЕНІ ГЕРОЯ УКРАЇНИ БОРИСА ВОЗНИЦЬКОГО. ТЕМА – ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ.

14 квітня 2023

14 квітня 2023 року Рівненський обласний краєзнавчий музей організував проведення  онлайн на платформі Zoom щорічних наукових читань імені Героя України Бориса Возницького. Темою зустрічі було обрано діджиталізацію музейних колекцій в сучасних умовах воєнного стану.

Заступник директора РОКМ з адміністративно-господарчої роботи Дмитро Маслов привітав учасників заходу та наголосив – діджиталізація стала вкрай важливим напрямком музейної роботи особливо сьогодні, коли, на превеликий жаль, існує загроза фізичного знищення частини унікальних колекцій, що робить потребу збереження їх у цифровому форматі особливо гострою. Дмитро Віталійович висловив радість, що цього дня разом зібралося стільки ентузіастів даної непростої справи, аби поділитися одне з одним своїми здобутками і досвідом.

Модератором заходу виступила заступниця директора РОКМ з розвитку та впровадження цифрових технологій Тетяна Самсонюк. Вона представила присутніх на читаннях доповідачів – музейників, фондових працівників і запросила до слова важливу гостю заходу Катерину Малигіну - цифрового консультанта та координатора з обладнання в SUCHO (Saving Ukrainian Cultural Heritage Online).

Пані Катерина детально розповіла учасникам заходу про Museum Digital – розроблене спільно об’єднанням музеїв Німеччини програмне забезпечення для інвентаризації та цифровізації музейних зібрань. Дане ПЗ має ряд переваг перед існуючими на сьогодні аналогами – повна безоплатність у користуванні, надійність, забезпечена прив’язкою до конкретної інституції (Берлінського інституту музеології), доступність технічної підтримки усім музейникам, які приймуть рішення долучитися до його використання. Катерина Малигіна запросила учасників заходу приєднуватися до команди користувачів Museum Digital, запевнила, що усі вони можуть розраховувати на її допомогу у вирішенні питань, пов’язаних із програмою.

Заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог Андрій Брижук розповів присутнім про перші спроби діджиталізації музейних колекцій у його закладі, про поточні успіхи та проблеми даного процесу. Зробити острозьким музейникам уже вдалося немало – отримати набір техніки та рекомендації з оцифрування рукописів від Університету Сент Джона у Мінесоті, виграти грант на діджиталізацію Інституту імені Гете, оцифрувати фондову документацію, Острозьку Біблію, частину музейних колекцій та виставити дещо з оцифрованих музейних предметів на свій сайт, зробивши доступним для огляду всіма бажаючими.

Руслан Сірий, головний зберігач фондів Музею народної архітектури і побуту у Львові ім. Клементія Шептицького, ознайомив присутніх із власними напрацюваннями у справі музейної цифровізації. Пан Руслан детально розповів про багато аспектів діджиталізаційної роботи – перенесення у електронний формат документації, класифікацію записів про музейні предмети, фотографування в умовах відсутності професійної техніки, використання файлових менеджерів для зручного сортування інформації про різні музейні предмети.

Виступили з доповідями і співробітники Рівненського обласного краєзнавчого музею. Завідувачка сектору впровадження цифрових технологій Ольга Морозова поінформувала колег-музейників про досвід РОКМ у переведенні інвентарних фондових книг до цифрового формату на основі Microsoft Excel, про створену електронну базу даних музейних предметів, її можливості і переваги. А старший науковий співробітник сектору мистецтв Віктор Луц розповів про особливості фотографування різних частин колекції Рівненського музею – ікон, монет стародруків тощо. Про використовувану техніку і прийоми, якими послуговуються працівники РОКМ аби компенсувати відсутність усього необхідного устаткування.

Модератор заходу Тетяна Миколаївна Самсонюк подякувала учасниками за цікаві та інформативні виступи,  висловила сподівання на подальший питомий прогрес у справі оцифрування колекцій як РОКМ, так і всіх музеїв, представники яких зібралися сьогодні для обговорення цього вкрай важливого напрямку роботи.