ДО ДНЯ ПАМ'ЯТІ УКРАЇНЦІВ, ЯКІ РЯТУВАЛИ ЄВРЕЇВ ПІД ЧАС ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

11 травня 2021

Постановою Верховної Ради України від 2 лютого 2021 року №1178-ІХ в Україні встановлено День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, його відзначатимуть щороку 14 травня.

Людям (не євреям), які рятували євреїв під час Другої світової війни держава Ізраїль надає звання Праведник народів світу.

Присвоєння звання Праведник народів світу являє собою прагнення жертв віддати данину шани людям, що стали на їх захист в часи переслідувань і знищення євреїв. Виходячи з принципу відповідальності кожного за свої вчинки, учасники проекту прагнуть знайти тих, хто допомагав переслідуваним євреям і чиї дії докорінно відрізнялись від дій посібників нацистського режиму чи сторонніх спостерігачів. Звання Праведник народів світу у відповідності до визначення у Законі про ЯдВашем стало широко відомим у всьому світі, воно стало синонімом честі, людського героїзму і символізує перемогу добра над силами зла.

Визнанні ЯдВашем Праведники народів світу – це вихідці з 44 країн, серед них християни всіх конфесій і мусульмани, віруючі і атеїсти, чоловіки та жінки, люди різних професій і різного віку, високоосвічені і малограмотні, заможні і бідні. Єдине, що об’єднує всіх цих людей, це людяність і мужність, намагання в жорстоких умовах терору зберегти кращі людські якості.

Ризик порятунку євреїв в різних країнах Європи відрізнявся. На території України німці страчували не лише людей, які прихистили євреїв, але і всю їхню родину. Повсюдно були розміщені повідомлення, що застерігали населення від допомоги євреям. Тим, хто вирішив прихистити євреїв, довелося пожертвувати своїм звичним життям і почати підпільне існування – часто всупереч загальноприйнятим нормам суспільства, в якому вони жили, в страху перед своїми сусідами та друзями  –  і прийняти життя, яким керує страх викриття.

Серед громадян України це звання станом на 1 січня 2020 року отримали 2 659 людей (а ще десятки і сотні, а може й тисячі, людей, які не є офіційними Праведниками народів світу). За кількістю праведників Україна посідає четверте місце після Польщі, Нідерландів та Франції, при тому що відкритий пошук і вшанування таких людей у нашій країні розпочалися лише наприкінці 1980 років, незадовго до розпаду Радянського Союзу.

До Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни  ми згадаємо історії Праведників народів світу, життєві долі яких були пов’язанні з Рівненщиною.

Лідія Войтюк - науковий працівник відділу нової та новітньої історії